Zengin gözelerin Doğanşar’da serüveni

dscn2897

 

Doğanşar su kaynağı yönünden oldukça zengin bir coğrafya içinde bulunmakta. Bu zenginliğin Doğanşar’da çeşitli yansımaları bulunmakta. Bu yansılamalardan bazı örneklere yazımızda değinmek isterim:

Bostan:

Doğanşar’da yaşayan insanlar ihtiyaçları olan sebzeleri, sulanabilir arazinin yeterliliğine binayen kendileri yetiştirmekte. Şehirlerde yaşayıp, sağlıklı beslenmeyi prensip edinmiş kişiler için bir hayal olan bostanlar, Doğanşar’da hayalden öte yaşamın vazgeçilmez bir parçası. İnsanların doğayla olan birlikteliklerden biri olan bostanlarımıza siz değerli okurlarımızında sahip olması temennisiyle.

Çesme:

Doğanşar’da toprağa kazma vursan tatlı su kaynağı bulursun. Bu kadar fazla kaynağın boşa akmasına razı olamayan Doğanşar’lı büyüklerimiz neredeyse her gözeye bir çeşme yapmıştır. Eski zamanlarda hayvanların sulanması için yapılırdı çeşmeler. Şimdilerde daha ziyade piknik alanı şeklinde düzenlenen ve bu niyetle yapılan bir çok çeşme bulunmakta. Küçük bir tasvir yapmak gerekirse: yapılan çeşmeler, mescitleri, oturma alanları, ocakları ile beraber yapılmakta. Şu anda yapılan bu çeşmeler insanlara tam donamlı bir şekilde pikniklerini yapıp, doğanın eşsiz tadını çıkarmalarına imkan sağlamakta. Sizlerin zihinlerinde şöyle bir soru canlamış olabilir’’ acaba bu çeşmelere nasıl gidebilirim?’’ Bu soruyu cevaplamak gerekirse: Doğanşar’da ne tarafa bakarsanız bir çeşme göreceğiniz için sizlere çeşme tarifinde bulunmak yerine Doğanşar’a gelip bu güzelliği yaşamanız gerektiğini söyleyerek yetiniyorum.

Örnek bir çeşme ve etrafındaki piknik alanı :

Yavşancık yolu 6.km de köprünün sol tarafında bulunmakta. Manzara resimlerinde bulunan bütün doğal unsurları içinde barındırın Yavşancık köyü piknik alanı;görenlerin havasıyla, suyuyla, manzarasıyla aklını başından almakta.

dscn2893